Arama Yap :    
 
Kendi Kirli Pencerem
Denemelerim
Öykülerim
Şiirlerim
Güncel
Tiyatro
Sinema
Müzik
Röportaj
Fotoğraf
  Denemelerim      
Bnyyob2 27.6.2009
Bazen, farkında olarak ya da olmayarak düşler görmenize neden olurlar. Maalesef gerçeklikten uzak bu hayaller, dünyanızı, bir kelimenin ucundaymış gibi yaşamanıza sebep olabilir. O kelime söylense, bütün sıkıntılarınız, dertleriniz, üzüntüleriniz dağılacak gibi hissettirebilir.

Belki doğrudur, belki bir anahtar kelime vardır; kapalı sandığınız kapıları açacak. Ancak bundan haberdar olup da anahtarı kullanmayanlar, sizin büyük dünyadaki küçük varlığınıza emsali görülmemiş acılar çektirebilir. Ya gerçekten bir kelimenin ucundaysa her şey ve söylenmiyorsa... Hayatınız boyunca dönüp ardınıza hüzünle bakacağınız bir ''keşke''niz oldu demektir. Dışarıdaki dünyaya gülücükler saçan maskenizin ardında yatan koca bir hüsran ve avuçlarda biriktirilen hayaller...

Dört dörtlük bir yalan yaşamanın getireceği kazançtansa, belki basit bir doğru, hayatınızdaki tüm yanlışları götürebilir. Ancak o doğruya ulaşmak için öncelikle cesur olmak gerekecektir. Ama sizin adınızla hiç anılmayan bir kelimeyi kullanabilmek gerçekten marifet ister. Mazeretler, ''Ah keşke''ler, korkakların portföyündedir. Cesur olanlar ise denemiştir, olmuştur veya olmamıştır. Geriye döndüklerinde, akılda kalacak ihtimal bırakmayanlar cesurdur ve hayat onlarındır. İpleri tutarlar; en azından kendi hayatları için. Korkaklar, sürünün içinden hiçbir yere kımıldamayanlar ya da rüzgarla savrulanlar ise unuturlar; hayat sadece yaşayanlar içindir.

Yarın çok geç olabilir. Hayatta birçok şey için yarın gerçekten geç olabilir. Hiçbir şeye gecikmediğini sanarak yaşarken, koca bir hayatı ıskalıyor olabiliriz. Bazen söylenemeyenleri söylemek gerekir. Çünkü maskenin altında hangi derin izleri taşıdığın dışarıdan bakıldığında belli olmayabilir. Ustaca takındığın tavırlar seni bambaşka gösteriyor olsa da, belki asıl gerçek, yelkenleri alev almış, güvertesinde koca bir delik ile hızla batan bir gemidir... Eğer öyleyse bile ''Belki bir anahtar kelime vardır; kapalı sandığınız kapıları açacak''. Belki sadece cesur olup onu kullanmak gerekiyordur. Kullanmazsak, hem kendimize bir zindan ısmarlamış oluruz, hem de dışarıda kalanlara esaret. Söylenemeyen ve yapılamayanlar yüzünden, belki de çok hissetmesek de, bir değil iki hayat feda etmiş olabiliriz. Dolayısıyla ya hiç düşler kurulmamalı, kurulursa da masal gibi noktalanmalı... Aksi halde pişmanlıklar yakamızdan eksik olmaz.
Bu yazıya yorum gönder
İsim:
E-Posta:
 
Sayfa Gösterimi: 551913 | Tüm Hakları Saklıdır. Evet Gerçekten.