Arama Yap :    
 
Kendi Kirli Pencerem
Denemelerim
Öykülerim
Şiirlerim
Güncel
Tiyatro
Sinema
Müzik
Röportaj
Fotoğraf
  Tiyatro      
Tehlikeli İlişkiler 10.10.2010
Choderlos De Laclos'un kaleme aldığı ve bu yıl Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen Tehlikeli İlişkiler, kirlenen (değerlerden yoksun) kadın-erkek ilişkisine, 18. yüzyıl fransasından ışık tutuyor.

Levent Üzümcü, Cemal Ahhan Şener, Ece Özdikici, Esra Ronabar, İrem Arslan Aydın, Selın İşcan, Şebnem Köstem, Tomrıs İncer'in rol aldığı oyunda, özellikle sahne tasarımı dikkat çekiyor. Rejisörlüğünü Aleksandar Popovski'nin üstlendiği Tehlikeli İlişkiler'de dekor, 5 dev aynadan oluşuyor. İlk başlarda rahatsız eden bu dekor (Çünkü seyirci kendini görebiliyor ve bu da oyunun atmosferinden kopmamıza yol açıyor), yaklaşık yarım saatin ardından öykünün içinde eriyip gidiyor ve bir süre sonra kendinizi, Tehlikeli İlişkiler'in sizi yakalayan diyalogları arasında buluyorsunuz. Oradan itibaren de oyunu neredeyse soluksuz seyrediyorsunuz.


Provalardan bir enstantane

Tehlikeli İlişkiler'de kostümlerden de dem vurmak gerek. Gerçekten göz alıcı görünüyorlar. Renk seçimlerinde sembolik anlatımlara da yer verilen oyunda, bu alışılagelmiş tutum göze batmıyor. Uzun lafın kısası, Tehlikeli İlişkiler, Levent Üzümcü'nün performansı ve sahnenin kullanımı için görülmesi gerek. Öykü mü? Önceden biliyoruz çünkü, belki de hepimiz bir dönem o öyküdeki karakterlerden biri olduk...
Bu yazıya yorum gönder
İsim:
E-Posta:
 
Sayfa Gösterimi: 551567 | Tüm Hakları Saklıdır. Evet Gerçekten.