Arama Yap :    
 
Kendi Kirli Pencerem
Denemelerim
Öykülerim
Şiirlerim
Güncel
Tiyatro
Sinema
Müzik
Röportaj
Fotoğraf
  Denemelerim      
Stresin Harabeleri 27.12.2010
Stres çağımızın rahatsızlığıdır. Aslında ilk insanlar için hayat kurtaran bir duygudur. Onları her türlü ölümcül tehlikeye karşı tetikte tutar. Aynısını doğada da görebiliriz. Örneğin birbirine saldıran babun sürüsünün üyelerinden her biri stres altındadır. Zira bir arada hareket ettikleri yoldaşları, her an onlara saldırabilir. Bu yüzden daima kendilerini koruma durumundalardır.

Günümüz insanında stres, hayat kurtarıcı niteliğini yitirmiştir. Tam aksi yönde, yavaş yavaş öldürücü bir değer kazanmıştır. Sanıldığı üzere vücutta ülser yaratmaz. Stres, bağışıklık sisteminizi sekteye uğrattığı için midede bir takım bakteriler ürer ve bunlar belli bir seviyeye geldiklerinde ise ülser hastalığı ortaya çıkar. Aslında asıl olan, bağışıklık sisteminizi çökertiyor olmasıdır.

Bütün bunlarla beraber stres yaşlanmanızı hızlandırır ve ayrıca vücuttaki yağlanma şeklinizle de doğrudan etkilidir. Büyük şirketlerin başındaki bireylerin ya da medyada karşımıza çıkan ve birçok iş ile uğraşan meşhur bireylerin göbekli olması da bundandır. Buna karşın, hayatının ve yaşamın değerini kavramış insanlar, stresten ve dolayısıyla metropol hayatından uzak yaşamayı tercih eder. Genellikle bu tür insanlarda sağlık problemleri çok daha azdır ve vücutlarında yağlanma da orantılıdır.

Peki kent yaşamının yavaş yavaş bizi öldüren stresinden nasıl korunacağız? Bunun için aslında bir uzmandan yardım alınmalıdır fakat değerlerinizi değiştirmek harika bir başlangıç olacaktır. Günlük hayatın koşuşturmasına hemen herkes kapılır ama çok az insan, huzurun peşinden koşacak kadar güçlü ve kararlıdır. Huzuru aramak ve bulduğunuzda, çocukluğunuzda kaybettiğiniz kendi insan kimliğinize yeniden kavuşacak olmanız, belki de bu hayatta yaşayacağınız en güzel deneyim olacaktır...
Gönderilmiş yorumlar:
Aykut30.12.2010
Biz malesef suni gündemler peşinde koşan zavallılarız Derya. Umarım o kaybettiğimiz kimliğimizi yeniden buluruz.
derya30.12.2010
eline sağlık aykutcum. çocukluğumuzda kaybettiğimiz kendi insan kimliğimize yeniden kavuşmak dileğiyle:)
Bu yazıya yorum gönder
İsim:
E-Posta:
 
Sayfa Gösterimi: 551883 | Tüm Hakları Saklıdır. Evet Gerçekten.