Arama Yap :    
 
Kendi Kirli Pencerem
Denemelerim
Öykülerim
Şiirlerim
Güncel
Tiyatro
Sinema
Müzik
Röportaj
Fotoğraf
  Tiyatro      
Surname 2010 6.3.2011
Mask tiyatrolarına karşı hep mesafeliyimdir. Belki de bu yüzden, Surname 2010'u hep ileriki bir tarihe atıp, bir türlü izlemeye gitmemiştim. Bugün, ertelemelerin sonu olsa gerek ki, kendimi Harbiye Muhsin Ertuğrul'da, Surname 2010'u izlemek için beklerken buldum...


''Kocasının ölümünün ardından açtığı sahafında, özel bir nedenle geceyi bekleyen Sühendan Hanım, kocasına ait hiç görmediği notlarla karşılaşır. Bu notlar, kocasının kendisi için düşündüğü ''sözde şenliğe'' dair fikirleri içermektedir. Yazılanları şaşkınlıkla okumaya başlayan Sühendan Hanım; kendisini bir düşün içinde, geçmiş ile bugünün İstanbul'u arasında gerçekleşen bir şenliğin tam ortasında bulur.'' metni ile tanıtılıyor Surname 2010 oyunu.

Yönetmenliğini Yiğit Sertdemir'in (ayrıca oyunun yazarı da kendisi) yaptığı Surname 2010, eğlenceli koreografileri, görkemli kuklaları ve seyirciyi boğmayan mizahıyla kesinlikle gidip görülmesi gerekiyor!

Oyunda kendinizi tam bir şenliğin içerisinde buluyorsunuz. Rengarenk kuklalar (3-4 metre olanları bile var) ve maskeler arasında, fikirler öyle güzel uygulamalarla sahneye konmuş ki, Yiğit Sertdemir ve ekibi, ayakta alkışlanmayı sonuna kadar hak ediyor.

Zira elindeki renkli materyali öyle güzel ve başarıyla sunmuş ki, oyunu izlerken hem şaşırıyor, hem de büyük keyif alıyorsunuz. İşin bir de metin kısmı var. Aralarda günümüz İstanbul'unu ''anlarla'' önümüze getiren yönetmen, bu konuda da çok iyi iş çıkarmış. Gerçekten hemen hemen tüm İstanbulluların aşina olduğu sesler, replikler ve durumlar, sanki cımbızla seçilerek önümüze konmuş. İstanbul, İstanbul'da yaşayana öyle güzel anlatılmış ki, gerçekten (Oyuncular arasında da yer alan Yiğit Sertdemir'in dediği gibi) lafı gediğine koymuş...

Uzun lafın kısası, mask tiyatrolarını sevmeyen ben, bayıldım bu oyuna! Eğer Surname 2010'u görmediyseniz, üzgünüm. Mart ayında başka yok ama önümüzdeki aylarda mutlaka olacaktır. Bu şenliği izlemenizi ısrarla tavsiye ederim!..
Bu yazıya yorum gönder
İsim:
E-Posta:
 
Sayfa Gösterimi: 551941 | Tüm Hakları Saklıdır. Evet Gerçekten.