Arama Yap :    
 
Kendi Kirli Pencerem
Denemelerim
Öykülerim
Şiirlerim
Güncel
Tiyatro
Sinema
Müzik
Röportaj
Fotoğraf
  Sinema      
Fast Five 28.5.2011
Not: Blog yazar gibi yazmayı sevmem ama içimden böyle geldi

IMDB'ye bakarsanız, Fast & Furious 5, yani Fast Five, aldığı puan ile belki de serinin en iyisi.

Ben anlayamıyorum. Bu yüksek notları veren insanlar, sempati duydukları karakterleri standart bir aksiyon filminde izlemekten mi keyif alıyor? Koca film boyunca, Fast & Furious serisini Fast & Furious yapan yarış sahnelerinden eser yoktu. Ta ki sondaki kovalamacaya kadar. Geriye kalan tüm film, eli silahlı adamların çatışmaları, kaçışmalarıydı...

Pardon, biz bu yüzden mi sevdik Fast & Furious'u? Sanırım birileri, hem de kalabalık bir grup bu yüzden seviyormuş. Açıkçası izlerken benim peşinde olduğum, modifiyeli otomobillerle yapılan, nitrolu yarış sahneleriydi. Ama karşıma yakalanmayacakları gün gibi aşikar kahramanların, kavga gürültü ve silahlı çatışmalarla dolu serüveni geldi. Sanırım başkalarının ''Ne umdum, ne buldum'' dediği şey bu!

Eğer canım sıkı bir aksiyon filmi izlemek isteseydi, Bourne serisine göz atabilirdim mesela. Hatta onun da bir filminde sağlam bir otomobil kovalamacası vardı öyle değil mi? Ama ben ağırlıklı olarak otomobil yarışlarının olduğu bir şeyler izlemek istedim. Bunun için illa 68 yapımı Love Bug'ı mı izlemeliyim ya da Fast and Furious serisinin geçmiş filmlerine mi göz atmalıyım? Tokyo Drift'te epey yarış sahnesi vardı mesela. Ama durun bir dakika, o film beğenilmemişti.

Hımm, yoksa sorun bende mi? Düşündüm de hayır! Kendi kendime konuşuyor gibi yazsam da sorunun bende olduğunu sanmıyorum. Zira Fast and Furious serisinin neden sevildiğini biliyorum. İçimizdeki hız arsızını besliyordu o filmler (Neyseki film izleyip hız yapacak kadar hayallerde yaşamıyoruz. Yaşamıyoruz değil mi?). Öyleyse bu son film neden çok sevildi? Hele ki o tek kullanımlık al-at karakterliyle! (Bknz: Tüm dünyada yazar sıkıntısı var)

Galiba insanlar sevilen kahramanlarla bezeli aksiyon filmi arıyordu. Ancak aradıklarını tesadüf eseri ''(bence) yanlış yerde'' buldular. Eğer yarış ve otomobillerin ön planda olduğu bir film arıyorsanız, bunu Fast Five'da bulamayacaksınız. Ama seriyi izlediyseniz, bir sonraki filme nasıl bağlandığını mutlaka izleyin. Ha unutmadan, o son sahne neydi öyle? (Bknz: Lost çok bozdu)
Bu yazıya yorum gönder
İsim:
E-Posta:
 
Sayfa Gösterimi: 519807 | Tüm Hakları Saklıdır. Evet Gerçekten.