Arama Yap :    
 
Kendi Kirli Pencerem
Denemelerim
Öykülerim
Şiirlerim
Güncel
Tiyatro
Sinema
Müzik
Röportaj
Fotoğraf
  Sinema      
Transformers: Dark of the Moon 9.7.2011
Transformers: Ayın Karanlık Yüzü

Çocukluğumdan bu yana tutkunu olduğum Transformers serüveninin beyaz perdedeki macerası, beni genel olarak memnun ediyor. Özellikle ilk filme birçokları gibi ben de bayılmıştım. İkinci film ise, beni biraz şaşırtmıştı. Zira Revenge of the Fallen'da robotlar piyon, insanlar subaydı! Autobot ve Decepticon'lardan çok Sam Witwicky'nin hikayesini izliyorduk. Yakın zamanda vizyona giren üçüncü film, aynı hataya kıl payı ile düşmüyor robotlarla insanların hikayesini bir nebze dengeliyor.

Autobot'lar ve Decepticon'lar arasındaki savaşın üçüncü perdesi ile ilgili ciddi kuşkularım vardı. İkinci filmde Fallen yok ediliyor, Megatron birkez daha yeniliyordu. Ee, üçüncü filmde karşımıza ne çıkacaktı o zaman? Yine mi Megatron? Hani şu iki defa Autobot'lara yenilen...


Transformers: Dark of the Moon'un ciddi bir kötü karakter eksiği çekeceğini düşünüyordum ama yapımcılar bu problemin üstesinden gelmiş. Hem öyküye yeni bir karakter eklemişler, hem de güçten ziyade sıkı bir planın Autobot'ları ne denli zor durumda bırakabileceğini ortaya koymuşlar... Bu açıdan, içinde zeka parıltısı olan Dark of the Moon hoşuma gitti.

Hikayedeki insanlara göz attığımızda, serinin önceki yapımlarında tanıdığımız yüzlerle yeniden karşılaşmak, çocukluğunuzun geçtiği eve geri dönmek gibi, sıcak ve samimi oluyor. Mevcut karakterlerin yaşadığı gelişmelere tanık olmak da hoş birer ayrıntı. Sam Witwicky ile tanıştığımızda liseye gidiyordu. İkinci filmde üniversiteye geçti. Şimdi ise mezun olmuş, iki defa dünyayı kurtarmış bir işsiz... Filmde onun iş bulma macerasına da kısa bir süre tanıklık ediyoruz.

Sam'in hikayesini dramatikleştiren tek unsur iş araması değil. Artık yeni bir kız arkadaşı var (Victoria Secret modeli Rosie Huntington-Whiteley). Yapımcılar, senaristler vasıtasıyla, Dark of the Moon'da birkaç kez Mikaela'ya, yani Megan Fox'a taş atmayı da unutmamış. Sam iki kere, ''Ondan ayrıldım ve daha iyisini buldum'' diyor. Karakter bunu gerçekten hissediyor olmalı ki, Carly'i (Rosie H.W.) kurtarmak için ölümü göze alıyor ve ''peşinden gidilecek kadın'' olduğunu vurguluyor. Maalesef senaryo ikilinin ilişkisini o denli derin vermekte başarısız. Yani Carly'nin Sam'i sevdiğini söylemesi ve dışında aralarındaki büyük aşkın boyutlarını anlayamıyoruz. Dolayısıyla, Sam'in onu kaybettikten sonra peşinden gitmesi, biraz göstermelik kalıyor.


Yaklaşık 2.5 saat süren Transformers: Dark of the Moon, yer yer tempo düşse de, Decepticon'ların planının tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışırken seyirciyi sürüklemeyi başarıyor. Yani sinema koltuğuna yapışıp, ''Amma da uzun sürdü'' diye hayıflanmıyorsunuz. Hele ki öykünün yaşanmış gerçek tarih ile mekik dokuyan taraflarıyla, işler daha bir çetrefilli, daha bir merak uyandırıcı oluyor...

Görsel efektler açısından baktığımızda, artık bu görkemli görüntülere pek de şaşırmıyoruz. Tamamen 3D olarak vizyona giren yapımın en büyük görsel numarası bu. Zira 3D olmasa, ilk iki filmden çok da farklı bir yerde durmuyor olacaktı. Hele ki Rosie Huntington-Whiteley'i 3D izlemek, tam bir görsel şölendi(!)

Genel olarak bakacak olursak, Transformers: Dark of the Moon'un başarısı, kesinlikle ilk iki filmin arasında bir yerde. Birinci film serinin kutup yıldızı. İkinci film ise en zayıf halkası. Eğer önceki yapımı beğenmediyseniz, Dark of the Moon ile bir keyfiniz yerine gelecektir. Serinin müdavimleri kaçırmasın. Eğer daha önce Transformers izlemediyseniz bile Dark of the Moon'u izleyebilirsiniz. Zira önceki filmlerle arasında kritik bağlantılar bulunmuyor. Bir de gelecek film ile ilgili dedikodudan bahsedelim. Söylentilere göre yapımcılar Sam Witwicky'nin hikayesini üçüncü film ile sonlandırmış. Yani Transformers 4'de yeni bir baş aktör ile tanışacakmışız. İddialara göre bu kişi, Rosie Huntington-Whiteley'in gerçek hayattaki sevgilisi olan Jason Statham. Umarım sıraki film, insan odaklı sıradan bir aksiyon filmine dönmez. Zira bunun bir Transformers hikayesi olduğu unutulmamalı...
Gönderilmiş yorumlar:
Dilara31.7.2011
eleştiri yazarlığı yapıyormusunuz aykut bey?
Bu yazıya yorum gönder
İsim:
E-Posta:
 
Sayfa Gösterimi: 519812 | Tüm Hakları Saklıdır. Evet Gerçekten.