Arama Yap :    
 
Kendi Kirli Pencerem
Denemelerim
Öykülerim
Şiirlerim
Güncel
Tiyatro
Sinema
Müzik
Röportaj
Fotoğraf
  Güncel      
2011'de Teknoloji Dünyasında Neler Oldu? 25.12.2011
2011’den Akılda Kalanlar

Teknoloji dünyası için unutulmayacak bir yılı geride bırakıyoruz. Uzak Doğu’da yaşanan sel felaketi, teknoloji dünyasında da sancılarını gösterdi. Bölgedeki disk üreticilerinin üretiminin durması, azalan disk stokuyla beraber fiyatların da artmasına yol açtı.

2011’i unutulmaz yapacak bir diğer olay da Steve Jobs’ın hayatını kaybetmesiydi. iPhone 4’s’in tanıtımından kısa bir süre sonra gelen haber, tüm dünyada üzüntüyle karşılandı.

Koca bir yıldan bahsederken, yalnızca üzücü olayları anımsatmak olmaz. 2011, yıllardır lafı edilen ürünlerin satışa sunulup standartlaşmaya başladığı da bir yıl oldu. Tabletler hızla yaygınlaştı ve küçük yaştaki çocukların zeka gelişimi için bile kullanılmaya başlandı. Notebook’lar artık ultra ince bir hale geldi. Ultrabook adı verilen bu yeni sınıf, çok ince kasasının yanında gayet yüksek performans da sunuyor. Eskiden yalnızca sinemada izlediğimiz 3D görüntüler, artık cep telefonlarımıza kadar ulaştı… Teknolojinin eğlenceli yüzü olan oyun sektöründe bir hayli verimli bir yıl geride kaldı. Yıllardır beklenen oyunların yanında, son derece başarılı sürprizler de kullanıcılarla buluştu. PS3 ve X360’ın ikinci baharıydı 2011. Her iki konsol için de 2010’da raflarda yer bulan hareket algılayıcılar, bu yıl konsolların satışlarını patlattı…

Oyunlar ülkemizde de revaçtaydı. Ardında büyük sponsorluklarla beraber yerli yapımlar geliştirildi. Türk oyun sektörü demeye, bir adım daha yaklaşıldı. Fatih projesini unutmamak gerek. Eğitim ve öğretimin niteliğini artırmak amacıyla başlanan proje, henüz son halini almış değil. Görünen o ki, 2012’de de Fatih Projesi’nden bol bol bahsedeceğiz. Son olarak, ülkemizdeki internet filtresi uygulamasından da bahsetmek gerek. Geçtiğimiz yaz aktif olması beklenen uygulama, yapılan protestolar ve yürüyüşlerin ardından ertelendi ve içeriği değiştirildi. Filtre, 22 Kasımda devreye girdi.
Bu yazıya yorum gönder
İsim:
E-Posta:
 
Sayfa Gösterimi: 551995 | Tüm Hakları Saklıdır. Evet Gerçekten.