Arama Yap :    
 
Kendi Kirli Pencerem
Denemelerim
Öykülerim
Şiirlerim
Güncel
Tiyatro
Sinema
Müzik
Röportaj
Fotoğraf
  Kendi Kirli Pencerem      
Temmuz 12 - Kendi Kirli Pencerem 14.7.2012
Renkler Bir Şeyler Anlatmaya Çalışıyor

Logolar sadece şekilleriyle ve üzerlerinde yazanlarıyla değil, renkleriyle de hedeflerini 12’den vuruyor…

Bir yere girdiğimizde, şekiller ve objeler algımıza yakalanır. Ama bundan daha önce renkleri fark ederiz. Onlara odaklanmasak dahi, ortamdaki renk bilgisi kısa sürece içinde beynimize yerleşir. Eski fotoğraflarda kimler olduğunu hatırlayamasak da, fotoğrafın üzerindeki renk tonları hakkında hafızamızda net bilgiler kalır. Bu yüzden eski fotoğraflardaki kıyafetleri hatırlamak, yüzleri hatırlamaktan daha kolaydır…

Renkler, hayatın her alanı için önemli ve farkında olmasak da bir veya birçok kişinin amacı için kullanılıyor. Özellikle de şirketler, bu konuda bir hayli başarılı. Renk seçimi, şirketin kimliği için çok değerli. Doğru renkler, müşterilerin bilinçaltına, şirketin kimliğine yönelik etkili mesajlar bırakıyor. Dünyanın önde gelen markalarının logolarını anımsayın. Coca Cola, Facebook, Twitter, Mc Donalds, Google vb… Adlarını okuduğunuz anda logosundaki renkleri gözünüzün önüne geliyor değil mi? Bu algıyı yaratan, ürüne göre doğru renk seçimidir.

Örneğin Facebook’un logosunda ve sitesinde kullandığı lacivert ve beyaz renklere bakalım. Lacivert; sonsuzluk, otorite, asalet ve verimliliğin rengidir. Beyaz ise; istikrar, saflık ve devamlılığı simgeler. Bu iki renk, Facebook kullanıcılarının bilinçaltında bu mesajların oluşmasını sağlıyor ve bu sayede kullanıcılar, bahsi geçen site ile aralarında sıradan bir bağ kurmuyor. Aksine, renklerin dili sayesinde duygusal da bir bağ kuruyorlar.

Coca Cola’daki kırmızı, renk paleti arasında en dinamik ve güçlü renktir. Bu renk dikkat çeker ve iştah açar. Gıda firmalarının çoğunluğunda kırmızı rengin kullanılması da bu yüzdendir. Örnek: Mc Donalds, Burger King, KFC… Ayrıca boğaların kırmızıya doğru güdümlenmesi de, başka türlü bir iştaha örnektir…

Twitter’ın mavisine göz attığınızda, bilinçaltınıza gelip yerleşen mesaj, sakinlik ve sükunettir. İlkokulların ve karakolların maviye boyalı duvarlarının da sebebi budur. Mavinin vücut üzerindeki etkisi, kan akışını yavaşlatmasıdır. Tam bir dinginlik rengidir. Denize bakarken neden rahatladığınızı artık daha iyi biliyorsunuz… Eğer deniz kırmızı olsaydı, kalkıp bir şeyler atıştırmaya gidebilirdiniz(!) Ancak mavi renk sayesinde, hiç durmadan saatlerce o engin maviliği izleyebilirsiniz.

Starbucks’ın yeşili ise doğayı çağrıştırır. Güven verir ve dinlendiricidir. Eğer tatilde deniz, güneş ve kum üçlemesi dinlenmenizi sağlayamıyorsa, bunun sebebi yeşilin eksikliği olabilir. Kaç kez çevresi ağaçlarla kaplı bir dağ evine gidip dinlenmek istediğinizi düşündünüz? Bunun sebebi yeşil rengin bilinçaltınıza gönderdiği rahatlatıcı ve dinlendirici olma mesajıdır.

Burger King ve Mc Donalds’ın sarı rengi ise, hem dikkat çekiciliği hem de geçici olma durumunu simgeler. Yani sarı rengin mesajı uzun yıllar sığınılacak bir liman değildir. Aksine kısa süreli bir etkileşimdir. Sizce de sarı, Burger King ve Mc Donalds gibi fast-food’çular için ideal bir renk değil mi? Ayrıca trafik lambalarında sarının tam ara renk olmasının sebebi de geçiciliği simgelemesidir.

Bir de logosunda çok sayıda renk bulunduran Google gibi bir örnek var. Diğer örneklerin çoğunluğunda bulunan 2 veya 3 renge karşın Google’ın logosunda 4 renk bulunuyor. Ancak bu, onu harika bir logo yapmaz. Renklerin uyumuna ve akılda kalıcılığına dikkat edilmeli. Google logosunun hangi harfinde hangi rengin kullanıldığını hatırlamaya çalışın. Doğru yanıtı bulmanız biraz zaman alabilir veya bir hayli tereddütte kalabilirsiniz. Halbuki o logo, her gün sayısız kez karşımıza çıkıyor ama halen ezberlemekte güçlük çekiyoruz. Dolayısıyla kullanılan renkler, kullanıcıların bilinçaltına mesajlarını iletemiyor.

Günümüzde logolar, şekilleri ve üzerlerindeki harf, sembol gibi karakterleriyle olduğu kadar renkleriyle de hedeflerini vurmaya çalışıyor. Renkler sadece göze hoş görünsün diye değil, markanın ve şirketin amaçları doğrultusunda fayda sağlasın diye de kullanılıyor. Dolayısıyla renkler, sessiz ama anlamlı çağrışımlar yaparak, birileri ya da şirketler adına bizlerle iletişim kuruyor…
Gönderilmiş yorumlar:
sevimmm 21.7.2012
Aykut'cum yine güzel dokunuşlar yapmışsın :) evet logoları okurken gözümün önüne geliyor gerçekten demek ki hedef tutturulmuş =) birde twitter bende de bi huzur veriridi hele ole bebe mavisi su yeşili gibi tonlar gerçekten ruhu hafifletiyor Google renklerini inan hatırlamadım bende hergün en az kırk kez birşey bakıyorum ama renk sırası aklımda değil sadece kırmızı ve mavisi aklımda =) Bir logo yaptıgında bir çok seçeneğini yaparsın ama yine ana rekler olan en çok mavi kırmızı olan beğenilir sonra turuncu sarı yeşil falan.. vallah ne çok yazdım sabah sabahhhh dergi bitti ama hala maatmaya pazartesi gidecek çok yoğun geçti bu hafta bi ara konusalım talk tan=)) kolay gelsinnnnn
Bu yazıya yorum gönder
İsim:
E-Posta:
 
Sayfa Gösterimi: 550822 | Tüm Hakları Saklıdır. Evet Gerçekten.