Arama Yap :    
 
Kendi Kirli Pencerem
Denemelerim
Öykülerim
Şiirlerim
Güncel
Tiyatro
Sinema
Müzik
Röportaj
Fotoğraf
  Sinema      
''Enemy'' Filmi Hakkında Teori 10.5.2014
2013'de iki güzel filme (The Prisoners ve Enemy) imza atmış olan Denis Villeneuve'u sanırım sadece ben değil birçok sinema sever Enemy ile birlikte David Lynch'e benzetmeye başladı. Yakın zaman önce izlediğim ve beklemediğim bir anda beklemediğim bir sahne ile biten filmin ardından küçük bir araştırma yaptım. Çünkü ortada çok sayıda soru işareti vardı. Maalesef İnternet'te yazan yorumlara baktığımda hiçbir çözüme ulaşamadım ve kendi çözüm teorimi ürettim. %100'e yakın bir tutarlılığa sahip olduğunu düşündüğüm teorimi aşağıda bulabilirsiniz.

Dikkat! Aşağıdaki Metnin Her Bir Yanı Spoiler

Anladığım kadarıyla filmin ilk 5 dakikası aslında son 5 dakikası. Ortada iki kişi yok, tek kişi var. O da tarih öğretmeni Adam Bell. Zira filmde annesi Bell'e, ''O üçüncü sınıf oyunculuk hayallerinin peşini bırakmalısın'' diyor. Bell, oyunculukla da uğraşıyor. Oyuncu Anthony Claire ise onun oyunculuk yaparken kullandığı ad soyad. Hatta okulda diğer öğretmenin ''Film sever misin?'' sorusuna da alınıp, ''Bunu sormanın bir nedeni var mı?'' diyor.

Anthony'nin evine girerken apartman görevlisi asansörde, ''Dün geceyi unutamıyorum'' diyor. O gece de muhtemelen filmin başındaki sahnenin bir benzeri. Zira o sahnede de o görevli var. Eğer teorim doğruysa ve o ilk 5 dakika filmin aslında sonuysa, Adam Bell filmin süre bazında sonunda aldığı anahtarı, bina görevlisine götürüyor ve onunla beraber anahtarın açtığı yere gidiyorlar. Filmin başı da zaten böyle başlıyor.

Hamile olan Helen de, Mary de aslında Adam Bell ile birlikte. Hatta başlarda bir sahnede (ilk telefon trafiği yaşandığı zaman) Helen, Anthony'e ''Yine mi onunla birliktesin?'' diyor. Helen'in burada kast ettiği de Mary muhtemelen. Dolayısıyla Helen ile evliler, Mary ile ise sevgili. Ancak Mary sanırım evlilikten haberdar değil. O kaza ile biten sahne de, Mary bu gerçeği anladığında başlıyor zaten.

Örümcek finali ise muhtemelen neyin hayal neyin gerçek olduğunu işaret ediyor. Tahminimce Bell, oyunculuktan para kazanıp daha yüksek standartlarda yaşamak istiyor (Anthony'nin ''Burada köpek bile durmaz'' dediği sahnede aslında kendi evini/hayat şartlarını beğenmediğini anlıyoruz) ve bir çocuğu olsun istiyor. Helen onun hayalini kurduğu, duygusal bir beraberlik yaşadığı kişi muhtemelen. Gerçek olan ise Mary ve Mary kazada hayatını kaybediyor. galiba son sahnedeki duygusallığını da buna bağlayabiliriz.
Bu yazıya yorum gönder
İsim:
E-Posta:
 
Sayfa Gösterimi: 519817 | Tüm Hakları Saklıdır. Evet Gerçekten.