Arama Yap :    
 
Kendi Kirli Pencerem
Denemelerim
Öykülerim
Şiirlerim
Güncel
Tiyatro
Sinema
Müzik
Röportaj
Fotoğraf
  Sinema      
Godzilla 3D 18.5.2014
Fragmanlarıyla bir hayli merak uyandıran Godzilla 3D filmi nihayet vizyona girdi. Geçtiğimiz perşembe günü özel gösteriminde izlediğim yapım hakkında detaylı bir eleştiriyi Zuuva.Net'te yayınlamıştım. Burada ise artılar ve eksiler şeklinde değerlendirme yapacağım.

Artılar
- Bryan Cranston ve Ken Watanabe, ekonomik oyunculuk sergilemiş. Rolün gerektirdiğinden bir adım öteye çıkmaya çalışmamışlar. Olması gerektiği kadar oynamışlar. Ancak Bryan Cranston, ellerini Walter White (Breaking Bad) gibi kullanmasa daha temiz bir sonuç ortaya çıkarırdı. Ayrıca genç oyuncu Elizabeth Olsen de umut vadediyor. - Görsel efektler konusunda uzman bir ekip tarafından hazırlanan film, bu noktada çok iyi bir iş başarmış. Godzilla 3D, tam bir görsel şölen.

- 3D konusunda yönetmen Gareth Edwards'ı takdir etmek gerek. 3D ile şov yapma telaşına hiç düşmeden çalışmış. Ortaya da olması gerektiği kadar 3D görüntü çıkmış. Yönetmenlerin genellikle 3D'yi şov yapmak için kullandıkları son yıllarda Edwards'ın bu yorumu hem cesurca hem de gerçekten çok başarılı olmuş.

- Filmi izlerken fark edeceğiniz, Muto ile ilgili bir sürpriz var. Fragmanlarda bunu fark etmemiştik.

- Hikayede temponun düşeceği yerlere serpiştirilen küçük yan öyküler, heyecanı canlı tutuyor.

- Sizi sıkmadan kafanızı dağıtacak bir 123 dakika sunuyor Godzilla. 2 saati seyirciyi sıkmadan geçirtmek kolay iş değil.

Eksiler
- Senaryo! Senarist David Callaham ve kurgucu Max Borenstein gerçekten yer yer amatör bir iş çıkarmış. Zira filmde Sam Brody'i güvenli bir yere götürmek için yanına alan kadına ne olduğu açıklanmadı. Ayrıca Sam Brody nasıl babasıyla buluştu, o da belli değil. Ayrıca gizli bir üsse girmek için yola çıkan iki kişiyi üssün çok uzağında yakalayıp, neden üsse getirerek sorgularsınız ki? Spoiler olacağı için daha fazla örnek vermek istemiyorum fakat Godzilla'yı izlerken gerçekliği kıracak birçok soru işaretine tanık olacaksınız. Maalesef senaryonun çok açığı var.

- Geçmişte (izlemediğim) Kick Ass serisinin de başrolünde oynayan Aaron Taylor-Johnson'a Godzilla birkaç gömlek büyük gelmiş gibi gözüküyor. Gökdelen boyunda yaratıklar, burnunun dibinde savaş çığlıkları atıp ortalığı ateşe veriyor, paramparça ediyor... Filmin başrol oyuncusu Aaron Taylor-Johnson, sanki üzerine doğru ellerinde sopalarla insanlar koşturuyormuş gibi bakıyor. Genç oyuncu için başrolün biraz erken olduğunu düşünüyorum.

Genel
''Doğanın kontrolü gerçekten bizde mi?'' sorusunu sordurmaya çalışan bir film Godzilla 2014. Anlamca doğru, anlatım açısından ise ağır aksak bir önerme. Her şeye rağmen 2 saatinizi çalmıyor fakat o 2 saati müthiş bir ziyafete de çevirmiyor Godzilla. Kafanızı dağıtacak, ortalamanın üzerinde bir sinema filmiyle karşı karşıyayız. Müthiş görsel efektler, kitabına uygun küçük sürükleyici yan hikayeler de cabası. 2 saati, seyirciyi sıkmadan geçirtmek başlı başına bir iş. Gareth Edwards gelecek vadediyor.

Detaylı eleştiri yazım için tıklayın: Zuuva.Net
Bu yazıya yorum gönder
İsim:
E-Posta:
 
Sayfa Gösterimi: 519810 | Tüm Hakları Saklıdır. Evet Gerçekten.